Komunia św. dla chorych - Kapelania Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Tytuł
Przejdź do treści
Fot. Archiwum Kapelanii USD w Krakowie
  • Jeśli chore dziecko w wieku szkolnym pragnie przyjmować Komunię Świętą  i jest to możliwe, ze względu na stan jego zdrowia, to powinno mieć taką możliwość. Nawet w sytuacji, gdy jest ono izolowane ze względu na brak naturalnej odporności jego organizmu, możliwe jest podawanie Komunii Świętej. Wymaga to jednak wcześniejszego przygotowania komunikantów (umieszczone są w sterylnych torebkach przed konsekracją). Natomiast gdy istnieje utrudnienie przełykania, można podawać na łyżeczce Krew Pańską (konsekrowane wino) po wcześniejszym uzgodnieniu z lekarzem. Dzieci cierpiące na nietolerancję glutenu otrzymują konsekrowane Hostie z niską zawartością glutenu lub kilka kropli Krwi Pańskiej.
  • W przypadku dziecka chorego terminalnie w wieku przedszkolnym, również należy zadbać, aby mogło ono przyjąć Eucharystię. Ostatecznie to jednak rodzice dziecka w porozumieniu z kapelanem i opiekunami medycznymi decydują, która chwila jest najwłaściwsza do przyjęcia sakramentu. Nie należy jednak zbytnio zwlekać z przyjęciem I Komunii św.
  • Aktem miłości i solidarności z chorym dzieckiem jest przygotowanie się jego najbliższych do przyjęcia Komunii Świętej razem z nim.

Wróć do spisu treści