Kapelania Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Tytuł
Przejdź do treści
W środę 4 stycznia 2017 r. odbyła się XXVIII kolęda metropolity krakowskiego i biskupów pomocniczych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Historycznie pierwsza kolęda odbyła się z inicjatywy kard. Franciszka Macharskiego w 1979 r. już po wyborze kard. Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską i niejako w jego zastępstwie.
Ks. Kard. Macharski otrzymał od małych pacjentów tytuł „Niezawodnego Przyjaciela”, gdyż w latach 1979-2005 tylko raz opuścił kolędę, gdy sam został szpitalnym pacjentem. W czasie swojej pasterskiej posługi, a także będąc na emeryturze przybywał do szpitala w Prokocimiu kilkadziesiąt razy z wizytami oficjalnymi i prywatnie.
Od 2006 r. z kolędą do szpitala dziecięcego przybywali kilkakrotnie kard. Stanisław Dziwisz oraz w Jego imieniu: bp Jan Zając, bp Jan Szkodoń, bp Józef Guzdek, bp Grzegorz Ryś. W tym roku  chore dzieci i ich opiekunów odwiedził po raz drugi ks. bp Damian Muskus.
O godzinie 14.00 na ks. biskupa Damiana w wejściu szpitala czekali: dr Andrzej Bałaga, z-ca dyrektora ds. lecznictwa, ks. Lucjan Szczepaniak SCJ − kapelan, s. Bożena Leszczyńska − asystentka pastoralna oraz zespół góralski. W kaplicy zaś oczekiwali dostojnego Gościa zgromadzeni na modlitwie pacjenci i pracownicy. Ks. Biskup został powitany przez: dzieci w strojach kolędników, dyrektora szpitala dr. hab. Maciej Kowalczyka i dr. Andrzeja Grudnia.
W czasie liturgii słowa bp Damian powiedział: „Jakże ważną jest ta kaplica, gdzie możemy twarzą w twarz spotkać się z Jezusem i wypowiedzieć Mu wszystkie swoje smutki i troski. Czas kolędy, który przeżywamy jest czasem niezwykłej radości […]. W ubiegłym roku było wiele powodów do radości, jednym z nich była wizyta papieża Franciszka. […] To było niezwykle ważne przeżycie dla was, dla całego szpitala, a także fakt, że Ojciec Święty wszedł do tego miejsca i zwrócił uwagę całego świata na to miejsce poprzez przekaz telewizyjny, poprzez przekaz medialny, cały świat mógł się dowiedzieć o tej wizycie. Mógł się dowiedzieć o cierpieniu dzieci, ale mógł się też dowiedzieć o wielkich sukcesach, jakie odnosi ta placówka lecząc dzieci, ratując ich zdrowie i życie…”. W tej Kaplicy będącej sercem szpitala papież Franciszek złożył kwiaty przed słynącym łaskami ukoronowanym obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy i modlił się w milczeniu przed Najświętszym Sakramentem, który nieustannie jest adorowany od 2000 r.
Po nabożeństwie bp Damian w asyście dyrekcji szpitala, kapelana z zespołem duszpasterskim i kolędników odwiedził wszystkie oddziały. Podarował dzieciom piękne obrazki, a w podziękowaniu za kolędę otrzymał kwiaty i własnoręcznie wykonane prace.
W tym roku o oprawę muzyczną spotkania zadbali: Zespół Regionalny „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju, Chór Akademicki Ignatianum, zespół młodzieżowy z Zembrzyc oraz zespół muzyczny z Krakowa w strojach regionalnych. Łącznie przybyło ok. 40 kolędników.  
W szpitalu przebywa obecnie kilkaset dzieci. W salach na dostojnego Gościa czekali pacjenci, ich rodzice, lekarze i pielęgniarki. Kolęda trwała ponad 5 godzin i była dla wszystkich uczestników spotkaniem bardzo radosnym, wzruszającym i budzącym nadzieję.


Wróć do spisu treści