Kolęda 2023 - Kapelania Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Tytuł
Przejdź do treści
Kolęda Metropolity Krakowskiego
Abp. Marka Jędraszewskiego
w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym
w Krakowie, 20 stycznia 2023 r.
Fot. Archiwum Kapelanii USD w Krakowie
W piątek 20 stycznia 2023 r., po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, odbyła się 42. kolęda szpitalna z udziałem Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który przybył w towarzystwie ks. Rafała Wilkołka – kapelana arcybiskupa i ks. Łukasza Michalczewskiego – dyrektora Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej.  

Dostojnego Gościa powitali w kaplicy: ks. Lucjan Szczepaniak SCJ – kapelan szpitala oraz prof. Wojciech Cyrul – naczelny dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą, której przewodniczył Ksiądz Arcybiskup, a współkoncelebrowali: ks. Lucjan Szczepaniak SCJ oraz ks. Janusz Bieszczad SCJ. Oprawę liturgiczną zapewnili diakoni z Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach oraz członkowie Dziecięcego Zespołu Góralskiego z Nowego Targu „Mali Śwarni” pod kierownictwem Bernadety Szumal.

We Mszy św. wzięli udział pracownicy szpitala, przedstawicielki Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych, nauczyciele ze Szkoły Szpitalnej, byli pacjenci z rodzinami, rodzice zmarłych dzieci, członkowie Honorowej Straży Najświętszego Sakramentu i Żywego Różańca oraz osoby związane z duszpasterstwem szpitalnym.

Po Mszy św. do kolędników dołączył prof. Szymon Skoczeń – kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej CM UJ, inż. Jan Zasowski – zastępca Dyrektora. ds. Infrastruktury i Inwestycji oraz wielu pracowników. Zanim uformował się orszak Zespół „Mali Śwarni” przedstawił w kaplicy skróconą wersję jasełek. Następnie Ksiądz Arcybiskup w towarzystwie Pana Dyrektora i Kapelana Szpitala odwiedził pacjentów i pracowników w tych oddziałach, w których było to możliwe ze względów sanitarno-epidemiologicznych. Był tam oczekiwany i witany z radością, a zwłaszcza w Klinice Neurochirugii Dziecięcej CM UJ przez prof. Stanisława Kwiatkowskiego z dyżurnym zespołem oraz w Klinice i Oddziałach Onkologii i Hematologii Dziecięcej CM UJ przez prof. Walentynę Balwierz i prof. Szymona Skoczenia z dyżurującym zespołem i rodzicami chorych dzieci.

Panie przedszkolanki i katechetki Marta Babik oraz Małgorzata Nowak ze Szkoły Szpitalnej wykonały z dziećmi piękne kolędowe pamiątki dla Księdza Arcybiskupa. Natomiast Pani Bernadeta Szumal z członkami Zespołu "Mali Śwarni" przygotowała dary ofiarowane na ołtarz, a w czasie kolędy rozdawała pacjentom i ich opiekunom smaczne góralskie łakocie.

Kolęda zakończyła się modlitwą w kaplicy szpitalnej po której prof. Wojciech Cyrul, prof. Skoczeń i ks. Lucjan Szczepaniak SCJ z kolędnikami odprowadzili ks. Arcybiskupa do głównego wejścia w asyście góralskiego zespołu.

Nad całością od strony organizacyjnej i artystycznej czuwała Siostra dr Bożena Leszczyńska – asytentka pastoralna Kapelanii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w w Krakowie.

Wszystkim uczestnikom kolędy serdecznie dziękujemy za świadectwo wiary, wspólną modlitwę, życzliwość i pomoc.
Wróć do spisu treści